Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Kahire’de doğan Yakup Kadri Karaosmanoğlu, ilköğrenimini Manisa’da, orta öğrenimini İzmir ve Mısır’da tamamlamıştır.

Çeşitli dergilerde Milli Mücadeleyi destekleyen yazılar yazmış, 1921 yılında Anadolu’ya gerçek Kurtuluş Savaşına katılmıştır.

Yazar, mensur şiir, deneme, hikaye, anı, tiyatro ve roman türünde eserler vermiştir. Çok yönlü bir yazar olan Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Türk edebiyatında romanlarıyla önemli bir yer edinmiştir.

Eserlerinde çoğunlukla Türk toplumunun Tanzimat’la başlayıp Cumhuriyet ile devam eden süreçteki değişimini ele almış bir yazardır.

Yakup Kadri, roman karakterlerini gerçekçi bir anlayışla oluşturmuş, romanlarında Anadolu insanının düşünce biçimini, yaşayış şeklini canlı bir şekilde tasvir etmeyi başarmıştır.

Kendine özgü bir anlatım tarzı geliştiren yazarın eserleri; Nur Baba, Kiralık Konak, Hüküm Gecesi, Yaban, Ankara(roman), Bir Serencam, Milli Savaş Hikayeleri (hikaye), Erenlerin Bağından (mensur şiir), Zoraki Diplomat, Anamın Kitabı, Gençlik ve Edebiyat Hatıraları (anı) dır.

Eserlerinde realizm akımının ilkelerine bağlı kalmıştır. Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Karaosmanoğlu Ankara’da vefat etmiştir.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın