Yaşar Kemal İnce Memed 1

Yaşar Kemal İnce Memed 1

İnce Memed 1, Yaşar Kemal’in unutulmaz roman serisinin ilkidir. Anlatım tekniği ve betimleme gücü son derece yüksek olan bu roman Türk edebiyatının en büyük eserleri arasındadır.

Çukurova’nın her mevsimi ve her yerini karış karış ve mükemmel bir dille anlatan yazar aynı zamanda Cumhuriyet’in ilk yıllarına dair toplumsal çözümlemeler de sunar.

Bu dönemde Türkiye’nin çoğu köyünde olduğu gibi ağalık sistemi devam etmekte ve köylülerin hem emeği sömürülmekte hem de ağanın çevresindekilerin dışındakilerin hepsi büyük bir baskı altında yaşamak zorundadır.

Abdi Ağa’ya Direnişin Öyküsü

İnce Memed’in öyküsü sevdiği kızın ağanın yeğeniyle zorla evlendirilme hikayesiyle başlar. Buna razı olmayan Memed kızı kaçırır ve Abdi Ağa’nın temsil ettiği ağalık sistemine de baş kaldırmış olur.

Buna sessiz kalmayan Ağa Memed’den intikam almak ister, cinayet suçlamasıyla Hatçe’yi hapse attırır ve Memed’in annesi de öldürür.

Çatışma sırasında yeğenini de kaybeden Ağa köylüler üzerindeki baskısını da arttırmak ve onları sömürüp eziyet etmeye devam etmek istemektedir.

Memed her şeyden vazgeçip gitmeye kalktığında ise köylüler onu durdurur ve direnişine devam etmesi için güç verir. Memed de başlattığı isyanı ve direnişi tamamlamak için ondan kaçmaya çalışan Ağa’nın izini sürüp öldürür.

Memed artık ağalık düzenine direnen bir eşkıya olmuş ve kaçak bir hayat sürmeye başlamıştır. Hikaye burada bitmez, Memed’in direniş hikayesi serinin diğer kitaplarında da devam eder.

Türk Köylüsü ve Ağa Baskısı

Kitabın geri planında Yaşar Kemal Çukurova üzerinden Türkiye’deki köylülerin durumunu ayrıntılı bir şekilde inceler. Baskı altında yaşamanın nasıl olduğunu ve köylülerin her anlamda nasıl geri bırakıldığını anlatır.

Cumhuriyetin ilk yıllarında yaşanan ve hala da etkileri devam eden feodal ağalık sistemi hakkında bilgi verir. Hem insanları hem de Çukurova’nın doğasını yansıtmakta çok başarılı olan yazar Türk romanına unutulmaz bir eser armağan etmiştir.

Roman her biri incelikle oluşturulmuş karakterleriyle Türk halkının incelenmesi konusunda çok başarılıdır. Halkını yakından tanıyan ve kendi yaşadıklarını içten bir şekilde yansıtan yazar aynı zamanda Türkiye’de yaşayan herkesin kendi hayatından bir iz bulabileceği bir hikaye kurmuştur.

Anlatım dili romanı okuyan herkesi etkilemiştir. Çukurova’yı anlatmada ve tanıtmada en başarılı örneklerden birisidir.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın