Yüzyılın Kitabı-Sinan Meydan

Yüzyılın Kitabı-Sinan Meydan

Kitabın içeriğinde olanları herkesin mutlaka bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Geçmişten günümüze kadar çoğu bilgiyi içinde barındıran Yüzyılın Kitabı yanlış bilinen bütün bilgilere ışık tutmuş harika bir eser.

Yazar, Sinan Meydan öyle ki gençlerin doğruları görmesini sağlamış ve bilgi edinmeleri adına kendi engin bilgilerini bugüne anlatmak için dünü akıcı bir dille anlatmış.

Kitap İkinci Abdülhamit’ten, Atatürk’ün ölümüne kadar her şeyi kronolojik bir şekilde sıralamaktadır. Kitabı konu başlıkları üzerinden rahatlıkla okuyabilirsiniz. Kitap mutlaka kütüphanenizde bulunması gereken harika bir eser.

Yüzyılın Kitabı Kitap Tanıtım Metni

Osmanlının 1880’lerdeki, Cumhuriyet’in 1950’lerdeki “bağımlılığını” bilmeden, Atatürk’ün “tam bağımsızlık” mücadelesi kavranamaz. 1876 ve 1924 anayasalarını bilmeden bugünkü Başkanlık Anayasasının Türkiyeyi nereye götüreceği kestirilemez. Osmanlı’da dinsel hukuku, Mecelleyi ve 1917 Aile Kanunnamesini bilmeden bugünkü “müftülük nikâhı”nın amacı bilinemez.

I. Dünya Savaşı’nı, İzmir’in işgalini, Atatürk’ün Anadolu’ya geçişini, Amasya Genelgesi’ni, Sivas Kongresi’ni, TBMM’nin açılmasını, Sakarya Savaşı’nı, Büyük Taarruz’u, Anadolu’daki Yunan zulmünü, İzmir’in ve İstanbul’un kurtuluşunu bilmeden; Vahdettin’i, Damat Ferit’i, Rıfat Börekçi’yi, Abdurrahman Kâmil Efendi’yi tanımadan Milli Mücadele anlaşılamaz. Said-i Nursi’yi tanımadan FETÖ anlaşılamaz.

Misuri Zırhlısı’nı, Kore Savaşı’nı, NATO’ya üyeliği, 6. Filo’yu, Kanlı Pazar’ı bilmeden Türkiye’de “Amerikancılık” bilinemez. Lozan’ın önemini kavramak için sadece Lozan’ı bilmek yetmez, önce Sevr’i bilmek gerekir; o da yetmez, 1950’lerde ABD ile imzalanan ikili antlaşmaları bilmek gerekir.

Atatürk’ün önemini kavramak için sadece Atatürk’ü tanımak yetmez, Atatürk’ten önceki ve sonraki asker-sivil liderleri; II. Abdülhamit’i, Enver Paşa’yı, Vahdettin’i, İsmet İnönü’yü, Adnan Menderes’i de az çok tanımak gerekir. Atatürk’ü tanımak için Anatürk’ü, Zübeyde Hanım’ı tanımak gerekir. İşte “Yüzyılın Kitabında bunlar ve daha fazlası var.

“Yüzyılın Kitabı, bugün yaşadığımız güncel olayların, 1860’lardan 1960’lara uzanan tarihsel arka planlarını anlatıyor, böylece tarihle bugüne ışık tutuyor.

“Yüzyılın Kitabını okuyunca karşınıza “Yüzyılın Lideri ”, yani Atatürk çıkıyor.

Yüzyılın Kitabı Kitap Detayı

Kitabın Türü: Tarih, Türkiye ve Cumhuriyet Tarihi, Osmanlı Tarihi, Araştırma – İnceleme

Kitap Sayfa Sayısı: 339

Kitap Basım Tarihi: 2018

Kitap Kağıt Cinsi: 2. Hamur

Kapak: Ciltsiz

Boyut: Normal

ISBN: 9789751038616

Son Yazılar
Bir cevap bırakın