Zacharius Usta Jules Verne

Zacharius Usta Jules Verne

İthaki Yayınları tarafından 2003 yılında satışa sunulan kitap Jules Verne tarafından kaleme alınan bir bilim kurgu eseridir. 223 sayfadan oluşan bu kitap, masal tadında üç farklı öyküyü anlatmaktadır.

Zacarius adındaki bir saat ustasının işini çok severek yaptığı ve yeniden hayat verdiğini düşündüğü saatleri ile olan gizemli ilişkisini konu almıştır.

Saat ustasının işine olan düşkünlüğü, öyle ki saatlerinden birinin durması sonucunda felaketle sonuçlanabilecek ve başına gelen en kötü şey olarak dillendirilecektir.

Saatlerden çıkan tik tak sesleri hem hayatını güzelleştirecek hem de bu sesi hayranlıkla dinlemesini okuyabileceğiniz bir hikayedir.

Ratine Ve Rutinin Buluşması

Rotan ailesi ise büyücülerin ve perilerin yer aldığı hayvanların konuştuğu zamanlardan bir kesit ile karşınıza çıkmaktadır.

Bu masalda anlatılmak istenen ise insanlarla varlıklar arasında basamak savaşı olup, en basamakları sırasıyla çıkmak zorundadır.

Bu arada kahramanlardan olan rotan ailesi insan olabilmek için basamak savaşında büyük mücadele verir. Ratine ve rutin isimli geçlerin ise tek hedefleri vardır. Oda birbirleriyle aynı türden varlıkların buluşmasıdır.

Mösyö Re Diyes İle Matmazel Mi Bemol’un Koroda Çıkardığı Sesler

Mösyö Re Diyes ile Matmazel Mi Bemol ise İsviçre’nin kasabalarından olan Kalfetmen’da buluşan iki adamın hikayesidir. Bu iki adam kilisenin korosunda şarkı söylemektedir. Org ustası Effarane ve yardımcısı kilisede çalınan orga bir boru takarak koroyu canlandırmanın peşindedir.

Bu kapsamda org sesini çocuk seslerine döndüren bu iki arkadaş korodakiler bu durumdan tamamen habersiz olmasına sevinmektedir. Tamamen soluksuz okuyabileceğiniz Zacarius usta bilim kurgu üzerine yazılan bir öyküdür.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın