Zincirlenmiş Zamanların Yazarı: Yaşar Kemal

Zincirlenmiş Zamanların Yazarı: Yaşar Kemal

Türk Edebiyatının ustası Yaşar Kemal her zaman ezilenin yanında yer almıştır. Yaşadığımız toprakların gerçeklerini kendine has üslubu ile güçlü bir şekilde yazıya döken büyük duayendir. 28 Şubat 2015 yılında ebedi hayata göçen büyük yazar hakkında bilinmeyenleri yazacağım bugün.

Yazıları ile her zaman adından sıkça söz ettirdi kimileri güç aldı bu yazılardan kimileri defalarca tokat yiyen biri gibi sarsıldı. Okumak için anlamanın gerekli olduğunu düşünüyorum. Bir yazarı anlamadan okumanın, içi bomboş dolu bir sandığa bakılmak ile aynı olduğunu savunanlardanım. Yaşar Kemali anlamak için onun bilinmeyenlerini öğrenmek gereklidir.

Yaşar Kemalin Bilinmeyenleri

yasarkemal-yazar

Gerçek ismi Kemal Sadık Göğçeli olan yazar 1943 yılında Ülkü dergisinde yazdığı sırada Adana’da ilk defa Ümit kelimesini duydu ve bunu kendi yorumu ile Umut olarak kulandı ve Türkçe’ye kazandırdı.

Nazım Hikmet Moskova’dayken Yaşar Kemal Sürekli ‘geliyorum az kaldı’ diye haber göndermesine rağmen Mahkeme ve hapishanelerle dolu olan bir hayatı olduğu için asla gidemedi.

Yüzüklerin Efendisinin yazarı J.R.R. Tolkien için ‘tolkien iyidir ama ben daha iyiyim’ demiştir. Kendisini tek anlayan kişinin Nihal Atsız olduğunu dile getirmiştir. Kürt asıllı olmasına rağmen Türkçenin zenginliğinden en çok faydalanmış yazar olarak kabul edilir.

Yaşar Kemal çocukken yaşadığı elim bir kaza ile tek gözünün görme yetisini kaybetti. Her çocuk gibi Yaşar Kemal’de meraklı bir çocuktu bu duygu ile hareket eden yazar Bir kurban Bayramı günü kurbanın kesildiği yere geldi ve kasabı kurbanın yanında izlemeye başladı kasabın elinden kayan bıçak Yaşar Kemalin gözünü sıyırdı. O zamanlar basit bir olay olarak görüldü ve tedavi ettirilmedi zamanla görme yetisini kaybetti.

Yaşadığı başka elim bir olay da yaşamını tamamen değiştirmiştir. 5 yaşında bir çocukken köyün camisinde namaz kılan babasının öldürülmesinden sonra olayın şokunu üzerinden uzun süre atamamış bu acı olay konuşma yeteneğine yansımış bir süre kekeleyerek konuşmuştur. Bu sorunu aşmak için tekerleme ve şiir ezberlemiştir.  Bunun üzerine Halk Edebiyatına ilgi duymuş küçük yaşlarda saz çalarak türkü söylemeye başlamıştır.

Yaşar Kemali Yaşar Kemal Yapan Büyük Sözleri

yasarkemal

“Şu dünyada yalnız kalan, kimsesiz çaresiz olan yalnız be yalnız insandır. Herkesin, her şeyin yaşaması, ölümsüzlüğü var, insanın yok. Ağaç, kuş, otlar, böcekler, yılanlar çiyanlar, hiç birisi, hiç birisi yok olmuyor. Ama insan yok oluyor. Çünkü insan kendinde başlayıp, kendinde bitiyor”

“Çocuklar İnsandır”

“Dünyanın bütün kötülüklerine baş kaldır. Bazen senin iyiliğin başkasının kötülüğüne de olabilir. Kendi iyiliğine de baş kaldır”

“Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa, şimdi en güzel şiir, barıştır.”

“İnsanı yürek değil, düşünce yürekli yapar. Koşullar yürekli yapar.”

“Savaşı icat eden görmesin cennet”

“Yaratıcılıklarını yitirmiş insanlar barış yapamazlar. Çünkü barış zor ve insanların kolay kolay tadına varamadıkları bir yaşam biçimidir.”

Yaşar Kemalin Okunması Gereken Eserleri

Eserleri

Büyük usta kaleminin sivriliğinden çekinmeden bildiğini yazan büyük üstadın mutlaka okunması gereken eserlerini sizler için derledim. Ölümünden sonra  yazarı daha iyi anlamanızı sağlayacak eserleri;

*İnce Memed Serisi    * Ağrıdağı Efsanesi  * Üç Anadolu Efsanesi  *Yılanı Öldürseler  * Teneke  * Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana * Karıncanın Su İçtiği

*Çıplak Deniz Çıplak Ada  * Demirciler Çarşısı Cinayeti  * Sarı Sıcak * Binboğalar Efsanesi * Yer Demir Gök Bakır * Orta Direk * Ölmez  Otu * Yusufcuk Yusuf  *

Doğru bildiği yoldan hiç sapmayan Türk Edebiyatına farklı bir yön veren eserlerini tüm dünyanın okuduğu kimi sinema filmine kimi bir operaya çevrilmesi ile Nobel adayı olarak gösterilmiş Yazarımızı sevgi ile anıyoruz.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın